Riedon S4-76R8F8
S4-76R8F8 picture photo
Mfg. Part Number
S4-76R8F8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
S4-76R8F8.pdf
Availability of S4-76R8F8
QUANTITY
S4-76R8F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4-76R8F8
Internal Part NumberEIS-S4-76R8F8
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4-76R8F8
Related LinksS4-7, S4-76R8F8 Datasheet, Riedon Distributor
S4-76R8F8 Details Description
Related parts for S4-76R8F8
RES MO 1/2W 56K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 6000PF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-220AA datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
10UF 50V 5X11 85C RAD datasheet.pdf