Littelfuse S4006DS3TP
S4006DS3TP picture photo
Mfg. Part Number
S4006DS3TP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 6A TO-252
Datasheet Download
S4006DS3TP.pdf
Availability of S4006DS3TP
QUANTITY
S4006DS3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4006DS3TP
Internal Part NumberEIS-S4006DS3TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4006DS3TP
Related LinksS4006, S4006DS3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4006DS3TP Details Description
Related parts for S4006DS3TP
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 4MHZ TO3-8 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.6A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE PULLER AUTO GLASS ATO MINI datasheet.pdf
LP 7.50/135/5 OG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BARE TOOL 12MM JAW datasheet.pdf