Littelfuse S4006LS3
S4006LS3 picture photo
Mfg. Part Number
S4006LS3
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 6A ISO TO-220
Datasheet Download
S4006LS3.pdf
Availability of S4006LS3
QUANTITY
S4006LS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4006LS3
Internal Part NumberEIS-S4006LS3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4006LS3
Related LinksS400, S4006LS3 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4006LS3 Details Description
Related parts for S4006LS3
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 22POS SGL TIN datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 3PIN #16 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 620MA 715 MOHM datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.25W DO214AC datasheet.pdf