Littelfuse S4008DS3RP
S4008DS3RP picture photo
Mfg. Part Number
S4008DS3RP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 8A TO-252
Datasheet Download
S4008DS3RP.pdf
Availability of S4008DS3RP
QUANTITY
S4008DS3RP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4008DS3RP
Internal Part NumberEIS-S4008DS3RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4008DS3RP
Related LinksS4008, S4008DS3RP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4008DS3RP Details Description
Related parts for S4008DS3RP
IC LED Driver Linear PWM Dimming Automotive 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 300MA 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 18MM 8POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 19POS datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" WHT JACKP NI datasheet.pdf
508 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf