Littelfuse S4008VTP
S4008VTP picture photo
Mfg. Part Number
S4008VTP
Brief Description
SCR 400V 8A TO251
Datasheet Download
S4008VTP.pdf
Availability of S4008VTP
QUANTITY
S4008VTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4008VTP
Internal Part NumberEIS-S4008VTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4008VTP
Related LinksS400, S4008VTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4008VTP Details Description
Related parts for S4008VTP
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 240VAC .250"QC datasheet.pdf
SNAP LATCH WHITE 0.142" - 0.228" datasheet.pdf
IC CONTROLLR HOTSWAP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf