Littelfuse S4010DS2TP
S4010DS2TP picture photo
Mfg. Part Number
S4010DS2TP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 10A TO-252
Datasheet Download
S4010DS2TP.pdf
Availability of S4010DS2TP
QUANTITY
S4010DS2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4010DS2TP
Internal Part NumberEIS-S4010DS2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4010DS2TP
Related LinksS4010, S4010DS2TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4010DS2TP Details Description
Related parts for S4010DS2TP
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 23POS 2MM T/H datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 234/7 /M datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 1 IN 1K/1.0% datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf