Littelfuse S4010DS3TP
S4010DS3TP picture photo
Mfg. Part Number
S4010DS3TP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 10A TO-252
Datasheet Download
S4010DS3TP.pdf
Availability of S4010DS3TP
QUANTITY
S4010DS3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4010DS3TP
Internal Part NumberEIS-S4010DS3TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4010DS3TP
Related LinksS4010, S4010DS3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4010DS3TP Details Description
Related parts for S4010DS3TP
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/1.5M CORDSET TO U datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
LENS ARRAY 12POS 173X71.4MM datasheet.pdf