Littelfuse S4010FS31
S4010FS31 picture photo
Mfg. Part Number
S4010FS31
Brief Description
SCR SENS 400V 10A TO-202
Datasheet Download
S4010FS31.pdf
Availability of S4010FS31
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S4010FS31 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4010FS31
Internal Part NumberEIS-S4010FS31
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4010FS31
Related LinksS401, S4010FS31 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4010FS31 Details Description
Related parts for S4010FS31
IC 12-BIT 8-CHANNEL A/D 20-QSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V LOW PWR 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS TIN WW R/A datasheet.pdf
CONN SPRING 45POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 9.5VC 10DFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB SOCKET W/LATCH RA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf