Littelfuse S4010FS332
S4010FS332 picture photo
Mfg. Part Number
S4010FS332
Brief Description
SCR SENS 400V 10A TO-202
Datasheet Download
S4010FS332.pdf
Availability of S4010FS332
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S4010FS332 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4010FS332
Internal Part NumberEIS-S4010FS332
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4010FS332
Related LinksS4010, S4010FS332 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4010FS332 Details Description
Related parts for S4010FS332
CONN PLUG 5POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8K OTP 68-PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER F048FS-4 5C1-1 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 24A TO-247 datasheet.pdf