Littelfuse S4010VS3
S4010VS3 picture photo
Mfg. Part Number
S4010VS3
Brief Description
SCR SENS 400V 10A TO-251
Datasheet Download
S4010VS3.pdf
Availability of S4010VS3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S4010VS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4010VS3
Internal Part NumberEIS-S4010VS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4010VS3
Related LinksS401, S4010VS3 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4010VS3 Details Description
Related parts for S4010VS3
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR RT 7/8 1K/5.0% datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf