Littelfuse S4015L52
S4015L52 picture photo
Mfg. Part Number
S4015L52
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 400V 15A ISO TO-220
Datasheet Download
S4015L52.pdf
Availability of S4015L52
QUANTITY
S4015L52 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4015L52
Internal Part NumberEIS-S4015L52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)9.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)15A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)188A, 225A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4015L52
Related LinksS401, S4015L52 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4015L52 Details Description
Related parts for S4015L52
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X72.1X72.1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf