Vishay/BCcomponents S471K25Y5PN63J5R
S471K25Y5PN63J5R picture photo
Mfg. Part Number
S471K25Y5PN63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
S471K25Y5PN63J5R.pdf
Availability of S471K25Y5PN63J5R
QUANTITY
S471K25Y5PN63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S471K25Y5PN63J5R
Internal Part NumberEIS-S471K25Y5PN63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S471K25Y5PN63J5R
Related LinksS471K25Y, S471K25Y5PN63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S471K25Y5PN63J5R Details Description
Related parts for S471K25Y5PN63J5R
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 240V datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 230V 250A TO220A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO204AC datasheet.pdf
LED BASE LG PANEL MINI IND BAYO datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
KIT SCRIBBLER 2 ROBOT datasheet.pdf
NAMEPLATE 20BTN 88AC3116-1 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf