Vishay/BCcomponents S472M39Z5UN63K5R
S472M39Z5UN63K5R picture photo
Mfg. Part Number
S472M39Z5UN63K5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL
Datasheet Download
S472M39Z5UN63K5R.pdf
Availability of S472M39Z5UN63K5R
QUANTITY
S472M39Z5UN63K5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S472M39Z5UN63K5R
Internal Part NumberEIS-S472M39Z5UN63K5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S472M39Z5UN63K5R
Related LinksS472M39Z, S472M39Z5UN63K5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S472M39Z5UN63K5R Details Description
Related parts for S472M39Z5UN63K5R
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES CARBON 6.8K OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 10.5A TO-220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 2"X30' S VFN datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONNECTOR 10HSNG 7 60PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMCJ datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf