Vishay/BCcomponents S472M39Z5UN63K5R
S472M39Z5UN63K5R picture photo
Mfg. Part Number
S472M39Z5UN63K5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL
Datasheet Download
S472M39Z5UN63K5R.pdf
Availability of S472M39Z5UN63K5R
QUANTITY
S472M39Z5UN63K5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S472M39Z5UN63K5R
Internal Part NumberEIS-S472M39Z5UN63K5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S472M39Z5UN63K5R
Related LinksS472M39Z, S472M39Z5UN63K5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S472M39Z5UN63K5R Details Description
Related parts for S472M39Z5UN63K5R
IC 12 BIT SMPL A/D 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8DIP GW datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 25A 150V datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM RND LENS 12" WH datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf