API Delevan S4924-151K
S4924-151K picture photo
Mfg. Part Number
S4924-151K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 3.195A 37 MOHM
Datasheet Download
S4924-151K.pdf
Availability of S4924-151K
QUANTITY
S4924-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924-151K
Internal Part NumberEIS-S4924-151K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS4924
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance150nH
Tolerance±10%
Current Rating3.195A
Current - Saturation3.195A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant400MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.58mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924-151K
Related LinksS4924, S4924-151K Datasheet, API Delevan Distributor
S4924-151K Details Description
Related parts for S4924-151K
TERM SOLDER TURRET .159" .156"L datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf