API Delevan S4924-475H
S4924-475H picture photo
Mfg. Part Number
S4924-475H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 68MA 81.6 OHM
Datasheet Download
S4924-475H.pdf
Availability of S4924-475H
QUANTITY
S4924-475H Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924-475H
Internal Part NumberEIS-S4924-475H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS4924
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±3%
Current Rating68mA
Current - Saturation15mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)81.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924-475H
Related LinksS4924, S4924-475H Datasheet, API Delevan Distributor
S4924-475H Details Description
Related parts for S4924-475H
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE POF GY SIMPLEX UNCONN 500M datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS GOLD SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 11POS datasheet.pdf
500-2A2F-MINI-SAS HD CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
4,7UF 350V 10X12MM 105C 2500H datasheet.pdf