API Delevan S4924R-272K
S4924R-272K picture photo
Mfg. Part Number
S4924R-272K
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 1.16A 280 MOHM
Datasheet Download
S4924R-272K.pdf
Availability of S4924R-272K
QUANTITY
S4924R-272K Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924R-272K
Internal Part NumberEIS-S4924R-272K
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating1.16A
Current - Saturation1.16A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant92MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924R-272K
Related LinksS4924, S4924R-272K Datasheet, API Delevan Distributor
S4924R-272K Details Description
Related parts for S4924R-272K
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf