API Delevan S4924R-563H
S4924R-563H picture photo
Mfg. Part Number
S4924R-563H
Brief Description
FIXED IND 56UH 369MA 2.23 OHM
Datasheet Download
S4924R-563H.pdf
Availability of S4924R-563H
QUANTITY
S4924R-563H Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924R-563H
Internal Part NumberEIS-S4924R-563H
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±3%
Current Rating369mA
Current - Saturation124mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.23 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924R-563H
Related LinksS4924, S4924R-563H Datasheet, API Delevan Distributor
S4924R-563H Details Description
Related parts for S4924R-563H
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.3"L X 5.1"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-24AWG TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf