API Delevan S4924R-563J
S4924R-563J picture photo
Mfg. Part Number
S4924R-563J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 369MA 2.23 OHM
Datasheet Download
S4924R-563J.pdf
Availability of S4924R-563J
QUANTITY
S4924R-563J Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924R-563J
Internal Part NumberEIS-S4924R-563J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS4924R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating369mA
Current - Saturation124mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.23 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924R-563J
Related LinksS4924, S4924R-563J Datasheet, API Delevan Distributor
S4924R-563J Details Description
Related parts for S4924R-563J
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRDSMT/SLOTPGCAP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 35 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf