API Delevan S4924R-682H
S4924R-682H picture photo
Mfg. Part Number
S4924R-682H
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 610MA 1.02 OHM
Datasheet Download
S4924R-682H.pdf
Availability of S4924R-682H
QUANTITY
S4924R-682H Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924R-682H
Internal Part NumberEIS-S4924R-682H
Type-
Material - CoreIron
Inductance6.8µH
Tolerance±3%
Current Rating610mA
Current - Saturation610mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924R-682H
Related LinksS4924, S4924R-682H Datasheet, API Delevan Distributor
S4924R-682H Details Description
Related parts for S4924R-682H
CONN RNG SHRNK INSUL 22-18AWG#10 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
FUSE STRIP 30WITH HOUSING 120A datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZPS 2 5/1AN/QV/10 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 150K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf