API Delevan S4924R-683J
S4924R-683J picture photo
Mfg. Part Number
S4924R-683J
Brief Description
FIXED IND 68UH 355MA 2.7 OHM SMD
Datasheet Download
S4924R-683J.pdf
Availability of S4924R-683J
QUANTITY
S4924R-683J Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924R-683J
Internal Part NumberEIS-S4924R-683J
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±5%
Current Rating355mA
Current - Saturation122mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.7 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924R-683J
Related LinksS4924, S4924R-683J Datasheet, API Delevan Distributor
S4924R-683J Details Description
Related parts for S4924R-683J
CONN HEADER 6POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS EYELET datasheet.pdf