Riedon S5-150RF8
S5-150RF8 picture photo
Mfg. Part Number
S5-150RF8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 4W 8230
Datasheet Download
S5-150RF8.pdf
Availability of S5-150RF8
QUANTITY
S5-150RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S5-150RF8
Internal Part NumberEIS-S5-150RF8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8230 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.819" L x 0.296" W (20.80mm x 7.50mm)
Height0.319" (8.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S5-150RF8
Related LinksS5-1, S5-150RF8 Datasheet, Riedon Distributor
S5-150RF8 Details Description
Related parts for S5-150RF8
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
QKE BACKPLANE PRELOAD AS-SY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 394.3 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.45K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf