Eaton (formerly Cooper Bussmann) S501-1.25-R
S501-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
S501-1.25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
S501-1.25-R.pdf
Availability of S501-1.25-R
QUANTITY
S501-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of S501-1.25-R
Internal Part NumberEIS-S501-1.25-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.313
ApprovalsCCC, cURus, MITI/JET, SEMKO
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.176 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S501-1.25-R
Related LinksS501-, S501-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
S501-1.25-R Details Description
Related parts for S501-1.25-R
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 54TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SSO datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 64 POS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 14A TO252 datasheet.pdf