Vishay/BCcomponents S560J29SL0N6UJ5R
S560J29SL0N6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
S560J29SL0N6UJ5R
Brief Description
CAP CER 56PF 1KV SL RADIAL
Datasheet Download
S560J29SL0N6UJ5R.pdf
Availability of S560J29SL0N6UJ5R
QUANTITY
S560J29SL0N6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S560J29SL0N6UJ5R
Internal Part NumberEIS-S560J29SL0N6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S560J29SL0N6UJ5R
Related LinksS560J29S, S560J29SL0N6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S560J29SL0N6UJ5R Details Description
Related parts for S560J29SL0N6UJ5R
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
60842A106 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 8pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf