Littelfuse S6006FS21
S6006FS21 picture photo
Mfg. Part Number
S6006FS21
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS GATE 600V 6A TO-202
Datasheet Download
S6006FS21.pdf
Availability of S6006FS21
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S6006FS21 Order Process
Ship out your order
Specifications of S6006FS21
Internal Part NumberEIS-S6006FS21
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Short Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6006FS21
Related LinksS600, S6006FS21 Datasheet, Littelfuse Distributor
S6006FS21 Details Description
Related parts for S6006FS21
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF TOP VIEW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
ACCY MAGN MOUNT 3/4 A195 MUHFM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf