Littelfuse S6010LTP
S6010LTP picture photo
Mfg. Part Number
S6010LTP
Brief Description
SCR SENS 600V 10A ISO TO-220
Datasheet Download
S6010LTP.pdf
Availability of S6010LTP
QUANTITY
S6010LTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S6010LTP
Internal Part NumberEIS-S6010LTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB-L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6010LTP
Related LinksS601, S6010LTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S6010LTP Details Description
Related parts for S6010LTP
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
SURFACE DISC 3"XNH A MED datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/06/90 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
2.5 S.D.LOCK HDR ASSY 4P H/PRO datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A datasheet.pdf