Littelfuse S6015LTP
S6015LTP picture photo
Mfg. Part Number
S6015LTP
Brief Description
SCR 600V 15A TO220 ISO
Datasheet Download
S6015LTP.pdf
Availability of S6015LTP
QUANTITY
S6015LTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S6015LTP
Internal Part NumberEIS-S6015LTP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)9.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)15A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)188A, 225A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6015LTP
Related LinksS601, S6015LTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S6015LTP Details Description
Related parts for S6015LTP
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
K4 MOUNTING PLATE AL datasheet.pdf
HELACON PLUS CLEAR 300BG datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf