Littelfuse S6016NRP
S6016NRP picture photo
Mfg. Part Number
S6016NRP
Brief Description
SCR NON-ISOLATED 600V 16A D2 PAK
Datasheet Download
S6016NRP.pdf
Availability of S6016NRP
QUANTITY
S6016NRP Order Process
Ship out your order
Specifications of S6016NRP
Internal Part NumberEIS-S6016NRP
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)188A, 225A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6016NRP
Related LinksS601, S6016NRP Datasheet, Littelfuse Distributor
S6016NRP Details Description
Related parts for S6016NRP
IC ADC 12BIT 4CH 2WIRE SER 8UMAX datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL SCHMT TRG 8ULLGA datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf