ebm-papst Inc. S6E450-AP02-70
S6E450-AP02-70 picture photo
Mfg. Part Number
S6E450-AP02-70
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 522X159MM 230VAC WIRE
Datasheet Download
S6E450-AP02-70.pdf
Availability of S6E450-AP02-70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S6E450-AP02-70 Order Process
Ship out your order
Specifications of S6E450-AP02-70
Internal Part NumberEIS-S6E450-AP02-70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesS6E450A
TypeAC
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 522mm Dia x 159mm W
Air Flow3070.0 CFM (86.94m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise66 dB(A)
Power (Watts)220W
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameMetal
Material - BladeMetal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6E450-AP02-70
Related LinksS6E450-, S6E450-AP02-70 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
S6E450-AP02-70 Details Description
Related parts for S6E450-AP02-70
TRIMMER 2K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 70KHZ 8DIP datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL GRN,YLW SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.6A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 10% 0603 datasheet.pdf