Littelfuse S8006DRP
S8006DRP picture photo
Mfg. Part Number
S8006DRP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 6A TO-252AA
Datasheet Download
S8006DRP.pdf
Availability of S8006DRP
QUANTITY
S8006DRP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8006DRP
Internal Part NumberEIS-S8006DRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8006DRP
Related LinksS800, S8006DRP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8006DRP Details Description
Related parts for S8006DRP
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ANTENNA GPS HI-GAIN/LN RPS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 13.72MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf