Littelfuse S8006DTP
S8006DTP picture photo
Mfg. Part Number
S8006DTP
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 6A TO-252
Datasheet Download
S8006DTP.pdf
Availability of S8006DTP
QUANTITY
S8006DTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8006DTP
Internal Part NumberEIS-S8006DTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8006DTP
Related LinksS800, S8006DTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8006DTP Details Description
Related parts for S8006DTP
TRANS NPN 50V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 37A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEV WUNDERBAR IOT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf