Littelfuse S8006RTP
S8006RTP picture photo
Mfg. Part Number
S8006RTP
Brief Description
SCR 800V 6A TO220 NON-ISO
Datasheet Download
S8006RTP.pdf
Availability of S8006RTP
QUANTITY
S8006RTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8006RTP
Internal Part NumberEIS-S8006RTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB-R
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8006RTP
Related LinksS800, S8006RTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8006RTP Details Description
Related parts for S8006RTP
FIXED IND 120NH 500MA 60 MOHM TH datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 373.7UH 350MA 2.5 OHM datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 16POS R/A datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.53 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf