Littelfuse S8008DTP
S8008DTP picture photo
Mfg. Part Number
S8008DTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 8A TO-252
Datasheet Download
S8008DTP.pdf
Availability of S8008DTP
QUANTITY
S8008DTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8008DTP
Internal Part NumberEIS-S8008DTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8008DTP
Related LinksS800, S8008DTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8008DTP Details Description
Related parts for S8008DTP
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC EPROM UV 64KBIT 200NS 28CDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.8A 8DFN datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HAN TC350 MALE CONTACT 120MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
DIODE ULT FAST 600V 1A SMBFLAT datasheet.pdf