Littelfuse S8008DTP
S8008DTP picture photo
Mfg. Part Number
S8008DTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 8A TO-252
Datasheet Download
S8008DTP.pdf
Availability of S8008DTP
QUANTITY
S8008DTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8008DTP
Internal Part NumberEIS-S8008DTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8008DTP
Related LinksS800, S8008DTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8008DTP Details Description
Related parts for S8008DTP
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1507TR 8" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
70MM OD GRN LED RING LIGHT datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf