Littelfuse S8008RTP
S8008RTP picture photo
Mfg. Part Number
S8008RTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 800V 8A TO220 NON-ISO
Datasheet Download
S8008RTP.pdf
Availability of S8008RTP
QUANTITY
S8008RTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8008RTP
Internal Part NumberEIS-S8008RTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB-R
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8008RTP
Related LinksS800, S8008RTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8008RTP Details Description
Related parts for S8008RTP
IC OTP 512KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSMITTER DIODE FIBER OPTIC datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SOLDER POT W/PORCELAIN CRUCIBLE datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
1200UF 250V 35X40MM 105C 2000H datasheet.pdf