Intel S80296SA40
S80296SA40 picture photo
Mfg. Part Number
S80296SA40
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU 16-BIT 5V 40MHZ 100-QFP
Datasheet Download
S80296SA40.pdf
Availability of S80296SA40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S80296SA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of S80296SA40
Internal Part NumberEIS-S80296SA40
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series80296SA
PackagingTray
Core ProcessorMCS 296
Core Size16-Bit
Speed40MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-QFP
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S80296SA40
Related LinksS8029, S80296SA40 Datasheet, Intel Distributor
S80296SA40 Details Description
Related parts for S80296SA40
DIODE MODULE 1.6KV 25A datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y2-DCB datasheet.pdf
SENS 500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM PROMINENT BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE6 M20 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SL VERT SMT HDR 15 SAU 10 CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf