Omron Automation & Safety S82K-01505
S82K-01505 picture photo
Mfg. Part Number
S82K-01505
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Datasheet Download
S82K-01505.pdf
Availability of S82K-01505
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S82K-01505 Order Process
Ship out your order
Specifications of S82K-01505
Internal Part NumberEIS-S82K-01505
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLS82K Series 31/Mar/2010
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS82K
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency66%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.58" L x 1.77" W x 2.95" H (91.0mm x 45.0mm x 75.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S82K-01505
Related LinksS82K-, S82K-01505 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S82K-01505 Details Description
Related parts for S82K-01505
CAP ARRAY 1500PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER STR 60POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2769 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 400VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf