TE Connectivity Potter & Brumfield Relays S87R7A2B1D1-24
S87R7A2B1D1-24 picture photo
Mfg. Part Number
S87R7A2B1D1-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V
Datasheet Download
S87R7A2B1D1-24.pdf
Availability of S87R7A2B1D1-24
QUANTITY
S87R7A2B1D1-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of S87R7A2B1D1-24
Internal Part NumberEIS-S87R7A2B1D1-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesS87R
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current165mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power4 VA
Coil Resistance32 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S87R7A2B1D1-24
S87R7A2B1D1-24 Details Description
Related parts for S87R7A2B1D1-24
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP PMI IND TRANSLUCENT BLUE datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
HAN TC250 MALE CONTACT 50MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf