Omron Automation & Safety S8JX-G10024CD
S8JX-G10024CD picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-G10024CD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
S8JX-G10024CD.pdf
Availability of S8JX-G10024CD
QUANTITY
S8JX-G10024CD Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-G10024CD
Internal Part NumberEIS-S8JX-G10024CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductS8JX Series Power Supplies
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-G
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension6.87" L x 1.97" W x 3.82" H (174.5mm x 50.0mm x 97.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-G10024CD
Related LinksS8JX-G, S8JX-G10024CD Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-G10024CD Details Description
Related parts for S8JX-G10024CD
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
R/A PF REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.740" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
M805 12C 12#16 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
M8 3 POS M-M STRT 2MTR datasheet.pdf