Omron Automation & Safety S8JX-G15005CD
S8JX-G15005CD picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-G15005CD
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
S8JX-G15005CD.pdf
Availability of S8JX-G15005CD
QUANTITY
S8JX-G15005CD Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-G15005CD
Internal Part NumberEIS-S8JX-G15005CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-G
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension6.87" L x 1.97" W x 3.82" H (174.5mm x 50.0mm x 97.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-G15005CD
Related LinksS8JX-G, S8JX-G15005CD Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-G15005CD Details Description
Related parts for S8JX-G15005CD
IC SINGLE INVERTER GATE SC-70-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5250MHZ datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 6POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf