Omron Automation & Safety S8JX-P30012C
S8JX-P30012C picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-P30012C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
S8JX-P30012C.pdf
Availability of S8JX-P30012C
QUANTITY
S8JX-P30012C Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-P30012C
Internal Part NumberEIS-S8JX-P30012C
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-P
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)27A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.44" L x 3.06" W x 4.67" H (239.8mm x 77.6mm x 118.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-P30012C
Related LinksS8JX-P, S8JX-P30012C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-P30012C Details Description
Related parts for S8JX-P30012C
SCR DBL 2SCR 1200V 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 91 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 330 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 60K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 109MA 18.8 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A 125VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 250 MOHM SMD datasheet.pdf