Omron Automation & Safety S8JX-P30048N
S8JX-P30048N picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-P30048N
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
S8JX-P30048N.pdf
Availability of S8JX-P30048N
QUANTITY
S8JX-P30048N Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-P30048N
Internal Part NumberEIS-S8JX-P30048N
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-P
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.44" L x 3.06" W x 4.67" H (239.8mm x 77.6mm x 118.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-P30048N
Related LinksS8JX-P, S8JX-P30048N Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-P30048N Details Description
Related parts for S8JX-P30048N
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IND 10MM FLAT RED DIFF TAB TERM datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL INDENTOR datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
MICRO 51C P 24" YEL NI datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf