Omron Automation & Safety S8JX-P30048N
S8JX-P30048N picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-P30048N
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
S8JX-P30048N.pdf
Availability of S8JX-P30048N
QUANTITY
S8JX-P30048N Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-P30048N
Internal Part NumberEIS-S8JX-P30048N
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.44" L x 3.06" W x 4.67" H (239.8mm x 77.6mm x 118.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-P30048N
Related LinksS8JX-P, S8JX-P30048N Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-P30048N Details Description
Related parts for S8JX-P30048N
JUMPER-H1507TR/A2015A/X 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 3MM SMT 0.5MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 20MM datasheet.pdf