Omron Automation & Safety S8PS-10024CD
S8PS-10024CD picture photo
Mfg. Part Number
S8PS-10024CD
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
S8PS-10024CD.pdf
Availability of S8PS-10024CD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S8PS-10024CD Order Process
Ship out your order
Specifications of S8PS-10024CD
Internal Part NumberEIS-S8PS-10024CD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLS8PS Power Supplies 31/Mar/2008
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8PS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension5.00" L x 1.57" W x 3.35" H (127.0mm x 40.0mm x 85.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, CSA, UR, VDE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8PS-10024CD
Related LinksS8PS-1, S8PS-10024CD Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8PS-10024CD Details Description
Related parts for S8PS-10024CD
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 512MB 200-SODIMM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SGE1510-4-0460L-3000MQD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A datasheet.pdf