Omron Automation & Safety S8VM-10005D
S8VM-10005D picture photo
Mfg. Part Number
S8VM-10005D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
S8VM-10005D.pdf
Availability of S8VM-10005D
QUANTITY
S8VM-10005D Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VM-10005D
Internal Part NumberEIS-S8VM-10005D
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS8VM Family Jan/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VM
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension6.32" L x 1.30" W x 3.25" H (160.5mm x 33.0mm x 82.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VM-10005D
Related LinksS8VM-, S8VM-10005D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VM-10005D Details Description
Related parts for S8VM-10005D
CIR BRKR 12A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/RED datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 250VAC datasheet.pdf