Omron Automation & Safety S8VM-15005CD
S8VM-15005CD picture photo
Mfg. Part Number
S8VM-15005CD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
S8VM-15005CD.pdf
Availability of S8VM-15005CD
QUANTITY
S8VM-15005CD Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VM-15005CD
Internal Part NumberEIS-S8VM-15005CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS8VM Family Jan/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VM
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)27A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension6.32" L x 1.54" W x 3.25" H (160.5mm x 39.1mm x 82.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VM-15005CD
Related LinksS8VM-1, S8VM-15005CD Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VM-15005CD Details Description
Related parts for S8VM-15005CD
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
TRANSFER TOOLING SIDE 1 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf