Omron Automation & Safety S8VM-15015CD
S8VM-15015CD picture photo
Mfg. Part Number
S8VM-15015CD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Datasheet Download
S8VM-15015CD.pdf
Availability of S8VM-15015CD
QUANTITY
S8VM-15015CD Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VM-15015CD
Internal Part NumberEIS-S8VM-15015CD
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesS8VM
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension6.32" L x 1.54" W x 3.25" H (160.5mm x 39.1mm x 82.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VM-15015CD
Related LinksS8VM-1, S8VM-15015CD Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VM-15015CD Details Description
Related parts for S8VM-15015CD
IC ENERGY METERING 3PHASE 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 700PF 40KV N4700 DISK datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RS32ES H/V INTERFACE datasheet.pdf
1" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf