Omron Automation & Safety S8VM-15024AD
S8VM-15024AD picture photo
Mfg. Part Number
S8VM-15024AD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
S8VM-15024AD.pdf
Availability of S8VM-15024AD
QUANTITY
S8VM-15024AD Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VM-15024AD
Internal Part NumberEIS-S8VM-15024AD
SeriesS8VM
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension6.48" L x 1.80" W x 3.33" H (164.5mm x 45.6mm x 84.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VM-15024AD
Related LinksS8VM-1, S8VM-15024AD Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VM-15024AD Details Description
Related parts for S8VM-15024AD
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
LEAD ALLIG-R/A BAN PLUG RED 60" datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC DUAL BUS SWITCH US8 datasheet.pdf
32 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
BELT, DRIVE, GEAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf