Omron Automation & Safety S8VS-12024A-F
S8VS-12024A-F picture photo
Mfg. Part Number
S8VS-12024A-F
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Datasheet Download
S8VS-12024A-F.pdf
Availability of S8VS-12024A-F
QUANTITY
S8VS-12024A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VS-12024A-F
Internal Part NumberEIS-S8VS-12024A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.78" L x 1.97" W x 4.53" H (121.3mm x 50.0mm x 115.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VS-12024A-F
Related LinksS8VS-1, S8VS-12024A-F Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VS-12024A-F Details Description
Related parts for S8VS-12024A-F
CONN SMART CARD PUSHMATIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V LP SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A DL BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf