Omron Automation & Safety S8VS-24024BE
S8VS-24024BE picture photo
Mfg. Part Number
S8VS-24024BE
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
S8VS-24024BE.pdf
Availability of S8VS-24024BE
QUANTITY
S8VS-24024BE Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VS-24024BE
Internal Part NumberEIS-S8VS-24024BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS8VS Family Jan/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.93" L x 3.94" W x 4.53" H (125.3mm x 100.0mm x 115.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VS-24024BE
Related LinksS8VS-2, S8VS-24024BE Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VS-24024BE Details Description
Related parts for S8VS-24024BE
RELAY REED RF SPST-NC 1A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 35A 600V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 5W datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
15A GFCI PLGAUTO FIELD ATTCHBL datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf